Rok kněží

19. 6. 2009 10:37
Rubrika: cirkev a koncil | Štítky: apoštol Pavel , církev , kněží , misie

Končí rok sv. Pavla a začíná další rok, který je věnován kněžím. Nevím, kolik evangelizačního oživení přinesl rok sv. Pavla. Mohu krapet srovnávat české a německé poměry a zdá se, že naši sousedi nás výrazně předstihují.

Německá biskupská konference vytváří „katolickou pracovní skupinu pro misijní pastoraci“. Se svou prací začne k 1. lednu 2010 v Erfurtu. Má spolupracovat s Německou biskupskou konferencí a jednotlivými biskupstvími. Jejím  úkolem bude zpracování základních otázek misijní pastorace, pozorování sekt, otázky světového názoru a nová náboženská hnutí stejně jako pastorace po internetu a poradenství po internetu. Umístění této pracovní skupiny na východě Německa je zvoleno záměrně: ukazuje, že katolická církev v Německu vyvíjí nové koncepce faktické blízkosti menšinám a diasporní situaci.

V Čechách misijní pastoraci zatím moc nevidím. Dělají se lidové misie atd, ale je to spíš díky iniciativám zdola nebo díky řeholím. A když se ptám odborníků na pastorální teologii nebo misie, tak říkají, že Česko není misijním územím protože církevní právo vymezuje misijní území jako území kde není domácí biskup a klérus atd. Co tu říci?

Snad rok věnovaný kněžím bude úspěšnější protože se ukazuje, že je třeba nejen deklarovat větší úsílí kněží o své posvěcení, jak praví oficiální výzva, ale poctivě vidět situaci, která není v dnešní době jednoduchá. Starší generace kněží byla formována pro zcela jinou dobu a období totality je hodně poznamenalo. Stojí za to číst příběhy těch, kteří obstáli a být milosrdný a také pravdivý k těm co neobstáli. Karmelitáni nabízejí řadu knih k roku kněžství. Jen se mi zdá, jakoby převažovala reflexe kněží, kteří už jsou na pravdě Boží a může chybět realistický pohled na ty, kteří začínají nebou jsou na dalších etapách svého poslání, které bývají někdy obtížné.

http://www.ikarmel.cz/vyber/knezstvi.Osobně mě nejvíce zaujaly kniha

77 dopisů poslaných Jeho Milosti

 

Zobrazeno 1798×

Komentáře

terre-eau

Situacia dnes nie je jednoducha, ale myslim, ze ani nikdy lahka nebola. Mozno je to len moj naivny nazor, ale som presvedcena (bez toho, ze by som chcela popierat fakty vo vasom clanku), ze najkratsia cesta nevedie cez plany a projekty pastoracia ci pracovne skupiny... Myslim, ze najkratsia a najstrmsia cesta vedie cez osobnu svatost. Arsky farar sa asi velmi nestaral do takpovediac velkych zalezitosti. Plnil si svoje povinnosti - vo vztahu k ludom-farnikom a predovsetkym jednoduchym vztahom k Bohu, bol naplneny Jeho milostou. Svatost je pritazliva. Ludia si ju vsimnu sami a pridu. Len treba, aby to bola opravdiva svatost - prave to je vec mimoriadne narocna.

Inigo

Souhlas, že v jednoduchosti je krása. Kdyby to bylo tak jednoduché, asi by nebylo potřeba vyhlašovat rok kněží, psát papežské listy atd. K úvaze nabízím články z Teologických textů o krizi a službě kněze. Na farních stránkách máme i rubriku kněžský rok. <br />
http://www.farnost-most.cz/byt-knezem-cirkve-v-krizi

Zobrazit 2 komentáře »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona signály.cz