Umí církve zacházet s mocí a politikou?

3. 5. 2010 11:54
Rubrika: cirkev a koncil | Štítky: tema:politika-volby

Biskup Malý a blížící se volby znovu ukázaly jak různě se můžeme dívat na politiku, která je součástí poslání církve v jejím rozměru posvěcovat tento svět, být svátostí světa, jak znovuobjevily a připomněly teologové a otcové koncilu. Aby měla účast na radosti a naději, bolesti a utrpení tohoto světa. Nejen modlitbou v kostele ale také diakonii charitativní i politickou. Zajímavě se utkali na toto téma na webu britských listů herec Potměšil, který by měl kandidovat za TOP 09 na severu a Ivan Štampach, který je vcelku dost znám svým liberálním a někdy hodně překvapivým přístupem a také účasti na křesťanské platformě Sociální demokracie. Jeden říká, že církve mají právo se vyjadřovat a druhý říká, že nemají být účastníky boje o moc.

http://www.blisty.cz/art/52328.html

http://www.blisty.cz/2010/5/3/art52347.html

Znovu mě mile překvapili politici, jak znervozněli, když se církev ozývá k věcem veřejným. Politici by nejraději měli prostředí podobné Sudetům, kde odsunem původních obyvatel vznikl pro boj o moc región snů. Lidé bez kořenů, vzdělání, lehce zkorumpovatelní a manipulativní. Potom Paroubkové a jim podobní se tam cítí jako doma.

Kněží v našich severních Čechách jsou bráni různě, dost často jako podivíni, které lidé znají spíš s televize nebo filmů jako je Seno, slunce a jahody. Ale setkal jsem se s názorem lidí, že by kněz mohl vnést něco nového do kolbiště o moc, které ukazuje častěji následky hříchu než snahu o službu člověku a Božímu království. A stojí za úvahu, že církev jsoucí povahu duchovní, přesto v mezinárodním i národním rozměru má účast na politice skrze Vatikánský stát a mezinárodní smlouvy. Je to účast na boji o moc?

Kněz se většinou nemůže přímo angažovat v boji o moc ať již na vrcholové úrovni nebo regionální až obecní. Z některých důvodů to šlo v 19. a 20. století. Někdo říká, že tehdy laici nebyli tak emancipování a že kněží často stáli u zrodu křesťanských stran, které bojovaly za práva církve.

Dnešní pohled církevního práva vede k opatrnosti a možnou angažovanost podmiňuje souhlasem biskupa. Tato vyjimka by mohla být někdy udělena, dle mého názoru při zralejší křesťanské reflexi politiky. Mohlo by to být podobné jako v armádě. Kaplaní jsou součástí armády a mají účast na všech rozhodnutích a bojích ať mají zbraň nebo nemají. Podobně jako zdravotníci a kuchaři atd. Potom by angažovaný účastník boje o moc mohl být duchovním, který je zralý natolik aby se nepodepsal pod špatné rozhodnutí a připomínal svojí existencí etický i duchovní rozměr boje o moc, vyjádřený pojmem služba.

Stále znovu vidím, jak je náročné pro laiky se angažovat, když kněží nemají schopnost je doprovázet a politika je odsuzována jako téměř vtělené zlo.

Boj o moc nebo spíše zacházení s mocí se děje i v církvi. Jen používáme jiné termíny a jiné mechanismy, které mají svá rizika. Mluvíme mnohem častěji o poslušnosti než o způsobu vykonávánía autority a moci, která je samozřejmě hlavné povahy duchovní a účasti na moci biskupa mu svěřené Ježíšem Kristem a stále očišťována službou Božímu slovu a Božímu lidu.

Je fajn, že za posledních pár let se ukázalo velké množství knih a konferencí na téma politického katolicismu, což není totéž jako podpora lidovecké politiky. Bohu díky za to. Myslím, že zraje doba, kdy církve resp. křesťané najdou více odvahy a důvodů se více angažovat. Je to trochu podobné jako s jezuitskými biskupy. Jezuité s povahy své spirituality odmítají službu biskupů, ale souhlasí, když jde o misijní podmínky.

PS. Příklad inspirativní četby:

Český politický katolicismus v letech 1848 - 2005

Petr Fiala, Pavel Marek, Karel Konečný, Michal Pehr, Jiří Foral, Miloš Trapl

http://www.kosmas.cz/knihy/141938/cesky-politicky-katolicismus-v-letech-1848-2005/

 

 

 

 

Zobrazeno 1775×

Komentáře

HelenaH

Volby jsou tématem měsíce :-)...možná ujedu od tématu, o kterém píšete. Ale byl vyhlášen den modliteb za volby. A tak se ptám: za co se modlit? Aby co nejvíc lidí volilo KDU? nebo TOP 09,nebo VV, nebo....koho? Chci volit KDU, ale určitě nemohu předpokládat, že se tak rozhodnou všichni věřící.<br />
Cítím, že je potřeba se modlit už teď za ty, kteří naši důvěru dostanou. Protože nemáme silné seskupení jako je třeba v Německu CDU, rozdáme karty tak, že se ti lidé budou muset umět dohodnout. Kéž naše hlasy dostanou takoví, kteří budou zodpovědní, nebudou arogantní "vykonavatelé" moci a příkazů svých stran, nebudou ve své funkci vidět jen dobré finanční zajištění na příštích pár let....Jako malé světýlko ve tmě vidím, že se možná zablýsklo na lepší časy :-) když sami kamarádi nenechali dál v čele své strany člověka, který si neviděl do pusy a choval se jako hulvát...<br />
Svatý Václave, oroduj za nás!!!!:-)

DominikO

Dopis pana biskupa Malého líbil se mi opravdu líbil: <a href="http://www.iupax.cz/scripts/detail.php?id=41509" target="_blank">http://www.iupax.cz/scripts/detail.php?id=41509</a><br />
Škoda že reakce v církvi nebyly moc přívětivé.<br />
Ale k věci: Myslíte, že je naše společnost připravená zkousnout kněze v politice? Možná by to vedlo k zostření proticírkevní argumentace. Nevím.

Václav Plíhal

Paralela s vojenským kaplanem je zajímavá. V čase, kdy člověk nabývá z atmosféry předvolební kampaně dojem, že jednotlivé tábory zastupující názorové skupiny mající odlišný postoj k řízení a chodu obce vstoupily do jakési občanské války. Proč by tedy jednotlivé partaje neměly svého "vojenského" kaplana? Nakonec, jsou-li lídři většiny parlamentních stran rozhodně více než "matrikový křesťané" a chápou nesnáze služby vedoucí k obecnému blahu ... proč nemáme parlamentního kaplana? Tu by se církev měla ukázat jako nadstranická "odbornice na lidstvo".

hans

Církevní kaplan? Hmmmm.<br />
Osobně se mi ta myšlenka zdá velmi zajímavá, ale otázka je, jak by to bylo přijato společností a jaké by měl pole působnosti.<br />
Určitě by to měla obrovská pozitiva. Např. by byl pod drobnohledem médií a lidé by mohli poznat, že i politik může být slušný nezkorumpovatelný člověk, který chce sloužit lidem. Nebo ta výše zmiňovaná podpora doprovázení by byla určitě taky nasnadě.

StranikS

Vy se divíte že se politici diví když se církev vyjadřuje k volbám? Já se taky divím ... Myslím že církevní politika by měla být rozhodně jiná než v nějakých stranách. Navíc KDU nemá s Křest'anstvím nic společného ... to je jen mucholapka na věřící s tímto transparentem aby jí věřící automaticky volily. Chjo.

Zobrazit 5 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona signály.cz