Venkov má svá specifika, ať již to je odchod mladé a střední generace za prací nebo stále těžší dostupnost služeb lékaře, policie nebo pošty. Venkov je také oříšek pro církev. Jak zajistit dostupnost kněze tam, kde je málo věřících a mnoho téměř prázdných a někdy zpustlých kostelů. Farnosti nemohou zůstat uzavřeny do sebe a spokojeny se "svátostným provozem" a tradiční zbožností, ale měli by se otevírat dialogu s lidmi, se kterými může najít společné zájmy a témata. Ale venkov oproti městu je přirozeně konzervativní a spokojený s během věcí. A tak jako plyne jaro, léto, podzim, zima snad podobně plyne rok i liturgicky, křesťansky. Změny jdou pomalu a zbrklé experimenty nemají šanci. Proto je třeba víc promýšlet cestu obnovy církve v tomto prostředí a radovat se z pohybu světa okolo nás vyjádřeného např. v místních akčních skupin (zkratka MAS) a jejich komunitnímu přístupu ke změnám. Proto jsem se těšil na listopadové setkání aktivistů a představitelů MAS na pražském arcibiskupství.

Konečně jsem se dočkal, nic mi nepřišlo do cesty a během konference bylo o čem přemýšlet. Nabízím pár inspirací a záběrů z konference.

 

Nebojte se – (spolu)práce! Aneb když se sejdou MASky, obce, neziskovky a církve na jedné lodi…

http://nsmascr.cz/tiskove-zpravy/2013/nebojte-se-spoluprace-aneb-kdyz-se-sejdou-masky-obce-neziskovky-a-cirkve-na-jedne-lodi/

 

 

Konference "Nebojte se!" Praha, Arcibiskupský palác, Hradčany, 4.11.2013

http://www.youtube.com/watch?v=xOgkfiEc2Do&feature=youtu.be

 

 

Debata ukázala, že si aktivisté z MAS s lidmi z neziskového a církevního prostředí mohou být navzájem velice užiteční. Nejenom v tom, že ví, jak se dají administrovat finanční prostředky, ale i v tom, jak je možno komunitně plánovat, projednávat analýzy a vyhodnocovat spolupráci.

 

Církve a neziskovky zase ukázaly, jak se dají vytvářet velké hodnoty s často malými prostředky, jak se dá pracovat s lidmi a získávat je pro projekty či pro dlouhodobou spolupráci. Křesťanská společenství mají ještě pestřejší základny členů a příznivců, než MAS. I to je pole spolupráce, které by bylo možno plně využít k užitku našeho venkova. Ostatně i měst.

 

L. Třeštíková, manažerka konference, MAS Říčansko o.p.s

 

 

J.Hartl – ředitel agentury STEM

 

„Suverénní organizace se nebojí ptát se veřejnosti a okolí, hledat názor na sebe. Obraz o sobě je dobré mít nezkreslený.“

„Škola postrádá, rezignuje, na výchovnou funkci. Děti tzv. „zvládají učivo“ – co ale vědí o světě a jak v něm žít?“

„Chybí nám etická výchova. Dnes se o politice před dětmi nesmí oficiálně mluvit. Pak ale máme nepoučené voliče, kteří sednou na lep populistickým programům.“

 

V.Sedláčková – redaktorka ČRo

 

„Média referují zprávy, nikoliv procesy.“ „Co by měly média v případě kauz s kontroverzními politiky udělat? Co společnost čeká, že udělají? Úkolem je přinést informace…reagovat ale musí společnost, lidé.“