„Není mše svatá, není předvelikonoční svátost smíření, nejsou spolča, různé modlitby mládeže. Všechny tyto věci jsou najednou pryč a my se učíme žít s Bohem takříkajíc na vlastní pěst,“ říká kněz a biolog Marek Orko Vácha. Na Proglasu jsme s ním mluvili o dobrovolnictví mladých, lékařské etice a životě v době koronavirové epidemie.

„To celé, co probíhá v Evropě, je jenom bitva o to, aby počet těžce nemocných pacientů nepřesáhl počet lůžek na JIP. Italům se to nepodařilo, Španělům se to nepodařilo, nám se to, zdá se, zatím daří,“ komentuje současnou situaci Marek Vácha s tím, že „až drakonická nařízení vlády se zdají být vykročením správným směrem.“

 

Mám naději, že až to přijde, budeme připraveni

Zatím ovšem není jisté, zda se vyhneme tomu, co přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy označuje jako „jedno z nejkomplikovanějších rozhodnutí, které lékař za svůj kariérní život udělá“: „Teoreticky je to docela dobře zpracované. Je to otázka času a výkonu, to znamená, abychom s tím, co máme po ruce, zachránili co možná nejvíc životů. Tento princip teď používají Italové. Přijde nám to hrozné, objevily se zprávy, že se věnují pacientům mladším šedesáti let. To je strašné, takhle se rozhodnout. Ale v jedné chvíli se ta Sofiina volba udělat musí.“

Čeští lékaři takovou volbu dosud (v období míru) podle Marka Váchy dělat nemuseli, a jak doufá, ani nebudou muset dělat: „Mám velkou naději, že až to přijde, budeme připraveni. Italové měli obrovskou smůlu, Španělé taky, že dostali ten první úder v Evropě. My jsme měli čtrnáct dní, kdy jsme se mohli připravit. Například – máme za sebou tisíce studentů medicíny, kteří už jsou v pozoru..“

 

Krize je šance

Právě mladým dobrovolníkům složil kněz, biolog a učitel ve vysílání Radia Proglas velkou poklonu. „Desátého března, kdy to celé ještě začínalo, naši studenti zorganizovali facebookovou skupinu. Vyzvali všechny mediky, kteří by se chtěli zapojit v nemocnicích. Do druhého dne jich měli dva tisíce z různých fakult. To je naprosto skvělá zpráva pro celou naši republiku, mezi mládeží se zvedla obrovská vlna solidarity. Nejsou to jenom studenti medicíny. Troufám si říct, že se tím celá naše zem dá dohromady, že tím bude utlumeno zejména mezigenerační napětí. Seniorská generace si najednou uvědomí, že mladí jsou opravdu dobří lidé.“

Marka Váchy jsme se ptali také na to, co říká na výzvy, se kterými v této době přichází papež František. Jak důležité jsou jeho reakce na aktuální dění pro církev i pro celou společnost? „Papež František velmi povzbuzuje, například požehnáním Urbi et Orbi, a já věřím, že když se tohle podaří, když to chytneme za správný konec, tak to může být obrovská duchovní energie a duchovní obroda českého národa a světa. Málo naplat – když se modlíme „přijď, Duchu svatý,“ tak si tak hezky zazpíváme. Ale co to vlastně znamená? Znamená to zavaň, zavěj, zatřes s námi, zbav nás stereotypů, trošku nás prober, chyť nás za límec … Myslím si, že tohle se zrovna děje, a že krize je šance. Jak to říct … papež je v tom s námi a věřím, že Bůh je v tom taky s námi.“

Anežka Wiewiorková

https://zpravy.proglas.cz/udalosti/marek-orko-vacha-papez-je-v-tom-s-nami-a-verim-ze-buh-je-v-tom-taky-s-nami/?fbclid=IwAR3WouDnhnpqxFwCpahyoW935h1N4Uk2evub107xBxkmdcBrT8qaqmF1o6k