Digitální synoda
Synodální organizátoři oslovili digitální domorodce a mělo to odezvu. Já jsem také rád, že díky internetu a sociálním sítím jsem mohl vnímat kontinenátální synodu v Praze a zprávy a inspirace, které se objevují. Nejde o sjezd a závěry, která se mají…
Obejmout svůj stín
Pojmenovat, smířit se popř. obejmout svůj stín není lehké. Ale ovoce je pěkné.z časopisu Psychologie dnes, 3/2022Pavel Hrdina je podnikatel a otec pěti dospělých dětí, který vybudoval úspěšnou firmu a objektivně dosáhl všeho, čeho si společnost cení…
Čemu věří mládež
Lze se ptát jaká je mládež? Jaci jsou mladí lidé. Lze jim naslouchat? Někdo preferuje jen osobní zkušenost k konkrétním mladým člověkem a může mít tendenci vidět ostatní mladé lidi podobným způsobem. Lze se také podívat na rysy více mladých lidí a…
Nedělní duchovní cvičení
Na webových stránkách Psychologie.cz je několik nedělních duchovních cvičení jezuity Samuela Privary. Poslední je věnováno závislostem a strategii jak na ně.. Závislosti mají podobný mechanismus fungování, ať už jde o alkohol, přejídání se nebo…
Krize formalizovaných elit
Klerikalismus se dostává posledních 10 let víc do povědomí církve díky projevům papeže Františka. Klerikalismus a krize formalizovaných elitCírkev a svět / Michal Černý / 23. září 2020Polsko-britský sociolog Zygmunt Bauman hovoří o změně společnosti…
Boží slovo a duchovní zápasy
Nedělní Anděl Páně s promluvou papeže Františka vnímám jako důležité povzbuzení, požehnání a také porovnání důrazů mého kázání a důrazů papeže Františka. Promluva papeže Františka před polední modlitbou Anděl Páně, náměstí sv. PetraDobrý den, drazí…
Církev jako bonsaj - část 2
Druhá část rozhovoru s jezuitou Ludvíkem Armbrustrem nabízí další seznámení s jeho zkušeností z Japonska. Pro zájemce je k přečtení skvělá kniha rozhovorů s Ludvíkem Armbrusterem Tokijské květy. Nabíze se tak ignaciánský pohled na víru, teologii,…
CÍRKEV JAKO BONSAJ - část 1
Oblíbený jezuita Ludvík Armbruster patří k starcům v tom krásném slova smyslu, jak o nich píší autoři duchovní literatury. Nabízím vzpomínku na rozhovor nazvaný Církev jako bonsaj. Mělo smysl vychovávat z Japonců evropsky uvažující křesťanské kněze?…
Tvář kněžství - mění se?
Kniha Měnící se tvář kněžství mě zaujala již před 20 lety, kdy byla vydána. Moralista Jiří Skoblík ve své recenzi upozorňuje na to, co posledních 10 let bylo odtabuizováno - kněžská homosexualita a pedofile. Mnoho se udělalo v osvětě, ale ještě…
Rozlišující vedení
Posledních pár měsíců jsem se vrátil k tématu leadership neboli vedení, komunita, supervize, koučink, doprovázení, poradenství, soft skills atd. Po téměř deseti letech se tak dívám, jak se vyvíjí tyto oblasti a mám radost, že pokroky se dějí. I když…